Nyt liv til Solrød Rådhus: Åbent for borgerne efter lukketid

26-01-2026

Solrød Rådhus står foran en gennemgribende opdatering, der bl.a. skal åbne rådhuset mere op for borgerne.

Solrødderne skal fremover mødes af et mere åbent og imødekommende rådhus, hvor der er bedre rammer for fortrolige samtaler, og hvor bygningen i højere grad kan komme flere til gavn. Bl.a. bliver stueetagen indrettet med flere mødelokaler, som borgerne kan bruge uden for normal åbningstid fx til foreningsaktiviteter og møder.

”Rådhuset skal kunne noget mere, end det kan i dag – vi skal udnytte de mange kvadratmeter bedre, så bygningen ikke bare står tom efter arbejdstid,” siger borgmester Emil Blücher.

Som en del af ombygningen af rådhuset bliver der også lavet en ny og mere imødekommende indgang til en forbedret udgave af Borgerservice, og kantinen og etagerne bliver bygget om, så pladsen kan udnyttes bedre.

Sund økonomisk prioritering

Samtidig med ombygningen af rådhuset, bliver der også taget hånd om helt almindeligt vedligehold af det gamle rådhus fra 1974 fx i forhold til elinstallationer og ventilation. Et flertal af byrådet har valgt at omprioritere midler, der allerede var sat af til ekstraordinært vedligehold og anlæg, til rådhusprojektet, så vedligeholdelsen kan ske samtidig med, at der allerede er håndværkere i bygningen.

”Opgaverne skal laves før eller siden, og så er det mere snusfornuftigt at gøre det nu, når vi alligevel er i gang fremfor på et senere tidspunkt. Det er i det hele taget fornuftigt både økonomisk og klimamæssigt at passe på og opdatere vores eksisterende rådhus,” siger borgmesteren.

Midlertidigt Borgerservice på biblioteket

I den periode, hvor der bygges om i stueplan, rykker Borgerservice over på den anden side af gaden til Solrød Bibliotek og Kulturhus. Forud for den midlertidige flytning, som forventes at ske i marts 2026, kommer der information om, hvad det betyder for borgerne på www.solrod.dk

Fakta

I forbindelse med byrådets budgetaftale 2025-2028 blev der afsat 12 mio. kr. over tre år (uden vedligehold) til at tilpasse og modernisere Solrød Rådhus. Et flertal i byrådet bestående af Socialdemokratiet, Det konservative Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, HavdrupListen, VoresSolrød og Danmarksdemokraterne har på byrådsmødet den 26. januar 2026 valgt at prioritere flere midler til vedligeholdelse i forbindelse med projektet. Venstre stemte imod. Afstemningsdetaljerne kan ses på www.solrod.dk under referatet af byrådsmødet.   

Beslutningen betyder, at der bliver frigivet 5,6 mio. kr. ekstra til projektet, som finansieres af mindreforbrug på allerede afsluttede projekter, puljen til vedligeholdelsesefterslæb og anlægssikkerhedspuljen. I alt er der afsat lidt over 21 mio. kr. til projektet.

Kontakt

Center for By og Bæredygtighed

Telefon: 56 18 20 00

Email: cbb@solrod.dk

Solrød Center 1, 2680 Solrød Strand

Vi anbefaler, at du bruger sikker mail, når du skriver til os.

Skriv via Borger.dk (Borger)

Skriv via Virk.dk (Virksomhed)