Munkekærskolen står over for en udbygning og renovering. I byrådssalen er der hele bordet rundt blevet nikket til at frigive 17,9 mio. kr. til selve udbygningen, der har det overordnede formål at forøge skolens kapacitet.
Projektet forventes at kunne starte først i september og indebærer blandt andet at lave minimum fem nye lokaler på skolen. Den samlede, planlagte renovering af Munkekærskolen indebærer også at skifte skolens tage, men for nylig blev der fundet asbest i tagplader og i ubenyttede loftrum på skolen. Det har givet grund til at dele udgifterne op.
”Vi har i byrådet valgt, at de forventede ekstra udgifter til at få skiftet taget og afskaffet tagpladerne med asbest på en forsvarlig måde vil blive finansieret i en ny, særskilt politisk sag, så de nye udgifter ikke tager alle pengene til udbygningen af skolen. Derfor går de 17,9 millioner kr. altså udelukkende til selve udbygningen. Vi vil ikke gå på kompromis med kvaliteten af det færdige projekt med at etablere nye lokaler på Munkekærskolen, så det var vigtigt for os, at de her midler alene gik til den nødvendige kapacitetsudvidelse af skolen, der skal sikre, at der også er plads til skolens elever i nærmeste fremtid. Desuden er målet med udbygningen at give Munkekærskolen bedre undervisningsfaciliteter i hverdagen, så vi sikrer, at skolen har de bedste forudsætninger for at levere en god undervisning. Vi ser derfor meget frem til, at udbygningen står klar,” siger Regine Hovmøller, der er formand for Familie- og uddannelsesudvalget.
Tilbygning mellem udskolingen og mellemtrinnet
Helt konkret bliver der med udbygningen lavet en tilbygning mellem udskolingen og mellemtrinnet på Munkekærskolen, som skal sikre en bedre sammenhæng mellem bygningerne. Skolen kan foruden minimum fem nye lokaler også se frem til at få nye grupperum og fællesarealer samt flere toiletter.
Det er også en del af projektet, at dele af skolens eksisterende bygninger skal bygges om, så der skabes sammenhænge mellem de nye bygninger og de eksisterende. Der vil desuden i forbindelse med den planlagte udskiftning af skolens tag blive lavet mulighed for, at der kan etableres udearealer på dele af taget.
I forbindelse med etableringen af tilbygningen er det også en del af det samlede projekt at renovere skolekøkkenet. Pengene til renoveringen af skolekøkkenet vil blive søgt frigivet i en særskilt politisk sag til foråret.
Det samlede projekt med udbygning, udskiftningen af taget og renoveringen af skolekøkkenet sendes i udbud i starten af marts 2024 og forventes at være færdigt til skoleårets begyndelse i august 2025.